Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Amichaia Pardo w ramach pierwszego „Kolokwium historyczno-dydaktycznego” – 25 I 2018 r. (czwartek); godz. 16.00; IHiA, sala 337

Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Amichaia Pardo w ramach pierwszego „Kolokwium historyczno-dydaktycznego”, które odbędą się  25 stycznia 2018 r. (czwartek) o godz. 16.00 w sala 337 Instytutu Historii i Archiwistyki UP w Krakowie.

plakat informacyjny

Amichai Pardo – aktor teatru w Tel Awiwie, który od lat gra w sztuce Korczak – Ten Matchboxes dla publiczności międzynarodowej. Odtwarza w niej rolę Janusza Korczaka według jednego z opowiadań pisarza pt. „Dziesięć pudełek z zapałkami”. Przestawienie przybliża życie i działalność Janusza Korczaka, obraz dawnej Polski oraz uwrażliwia na potrzeby dzieci i młodzieży, co w edukacji ma niebagatelne znaczenie.

Spotkanie to odbędzie się w ramach organizowanych przez Katedrę Edukacji Historycznej IHiA UP w Krakowie „Kolokwiów historyczno-dydaktycznych”, czyli cyklicznych spotkań studentów, doktorantów, nauczycieli z pracownikami nauki i praktykami specjalizującymi się w historii oraz szeroko pojętej edukacji. Mamy nadzieję, że inicjatywa ta stanie się sprzyjającym środowiskiem do kształtowania wrażliwości historycznej, poszerzania wiedzy i umiejętności, samoedukacji, oraz poznawania tego w jaki sposób inni radzą sobie z szeregiem wyzwań, jakie przed nauczycielem i przed uczniem stawia współczesna edukacja.

Współczesny trend edukacyjny skierowany jest na poznawanie przeszłości nie tylko w przestrzeni szkolnej, ale również pozaszkolnej. Przeniósł on ciężar nauczania z przekazywania gotowej wiedzy na jej poszukiwanie, tworzenie i przetwarzanie. Wymaga to od nauczycieli i edukatorów kreatywności, elastycznej adaptacji do zmieniających się warunków, a także rozumienia i objaśniania różnorodnych zmian zachodzących w społeczeństwie. Uczeń, ale i student, powinien być centrum wszelakich działań pedagogicznych, podmiotem, a nie przedmiotem.