Pracownia Mniejszości Etnicznych i Narodowych

Kierownik:
dr Piotr Trojański

Charakterystyka Pracowni:

Pracownia Historii i Kultury Mniejszości Etnicznych i Narodowych powstała w kwietniu 2010 r. Pomysł jej utworzenia związany był z prowadzoną od lat w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie działalnością naukową i dydaktyczną w zakresie historii i kultury Żydów oraz nauczania o Holokauście. Wyrazem czego są liczne prace magisterskie, doktorskie jak również publikacje, konferencje oraz studia podyplomowe (np. „Małopolska – dziedzictwo kulturowe w regionie” i Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust).

Celem Pracowni jest kontynuowanie wspomnianej wyżej problematyki badawczej i działalności dydaktycznej oraz rozszerzenie jej na zagadnienia dotyczące innych mniejszości etnicznych i narodowych tj. głównie: Romów, Niemców, Ukraińców i Łemków.

Zakres geograficzny tematyki podejmowanej w ramach Pracowni nie jest ograniczony wyłącznie do Polski, dlatego docelowo przedmiotem zainteresowania staną się także zagadnienia związanie z życiem Polonii za granicą oraz innych mniejszości narodowych i etnicznych w Europie i na świecie.

Realizacja powyższych celów odbywa się głównie w oparciu o pracowników Instytutu Historii, studentów i doktorantów jak również w miarę zainteresowania pracowników innych jednostek naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.