Przejdź do menu Przejdź do treści

Jerzy Rajman

Imię i nazwisko (nazwisko na dyplomie):  Jerzy Rajman

Kierunek studiów:  historia

Tryb studiów: od II roku indywidualny

Rok ukończenia studiów:  1985

Tytuł pracy dyplomowej, nazwisko promotora, data obrony:  Przedsiębiorstwa „przemysłowe” średniowiecznego Krakowa – ze studiów nad strefą podmiejską. Promotorem był prof. dr hab. Feliks Kiryk. Obrona w 1985 r.

Praca zawodowa: przeszedłem w IHiA wszystkie szczeble pracy zawodowej nauczyciela akademickiego. Jestem kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jako wykładowca i badacz zajmuję się historią średniowiecza. Jestem autorem ponad 220 publikacji, w tym książek Klasztor Norbertanek na Zwierzyńcu w wiekach średnich (Kraków 1993), Jemielnica. Wieś i klasztor cysterski na Górnym Śląsku (Katowice 1995) Pogranicze śląsko-małopolskie w średniowieczu (2 wyd. Kraków 2000); Średniowieczne patrocinia krakowskie (Kraków 2006) Kraków. Zespół osadniczy, proces lokacji, mieszczanie do 1333 r. (Kraków 2004), Encyklopedia Średniowiecza (Kraków 2006), Społeczność wiejska Chorzowa i Dębu od XIV do połowy XVIII wieku, Chorzów 2019). Jestem także współautorem książek Dziejów Kościoła w Polsce (Kraków 2008) i Chrzanów w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej (Chrzanów 2019). W druku znajduje się moja książka pt. Zamek królewski w Nowym Sączu (ok. 1300 -1611 r.). Moje zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki historii Kościoła katolickiego, ze szczególnym uwzględnieniem zakonów i ich oddziaływania na społeczeństwo. Podejmuję badania naukowe nad duchowością widzianą poprzez wezwania i kulty świętych, a także studia nad Krakowem i mieszczaństwem krakowskim, Wybijającą się grupę w zajmują artykuły o średniowiecznej historii Miechowa i bożogrobców, jak również studia z dziejów organologii i muzyki średniowiecznej

Hobby/pasja:  gitara klasyczna i organy

Moja rada dla kandydatów i studentów podejmujących i odbywających studia w Instytucie Historii i Archiwistyki:  nie wierzyć w celowo pisane złe opinie o naszym Instytucie. W Krakowie jest trochę zazdrośników. Sprawdzić samemu, że naprawdę warto tu u nas studiować (pisze to absolwent z tytułem prof. dr hab.). Popierać działania zmierzające do przywrócenia normalnej, czyli stacjonarnej formy studiowania.